wtorek, 24 maja 2016

24.05 - Światowy dzień moczenia nocnego


Trening czystości
Każdy człowiek ma w swoim życiu etap, kiedy zaczyna uczyć się czystości. Korzystania z nocnika czy ubikacji, a tym samym żegna pieluchy. Najczęściej ma to miejsce oczywiście w wieku dziecięcym.
Od każdego dziecka zależy jak szybko nauczy się wołać siku, jak szybko pozbędzie się leku przed załatwieniem "2". Generalnie im wcześniej zaczniemy trening, tym lepiej. Chociaż z doświadczenia powiem, że nie do końca tak to wygląda. W każdym razie, każde dziecko powinno ostatecznie nauczyć się wołać siku i wstrzymywać chęć wysikania się do 5 roku życia, czyli chwili pójścia do przedszkola. Nie zawsze się to jednak udaje...
Moczenie nocne - co to takiego
O moczeniu nocnym mówimy w przypadku dzieci/osób po ukończeniu 5 roku życia. Fachowo nazywa się to ENUREZA czyli mimowolne opróżnianie pęcherza podczas snu. Częstotliwość występowania tego dość wstydliwego a jednocześnie częstego zjawiska, powinna mijać z wiekiem. Nie zawsze jednak udaje się to samoistnie, czasem potrzebna jest pomoc.
ENUREZA dotyka częściej chłopców. Powodowana jest przez czynniki fizjologiczne lub psychologiczne lub ich połączenie, np. Niewielka pojemność pęcherza, stres, trudność w budzeniu się, czynniki genetyczne. Najprościej mówiąc jest to brak równowagi między nocną produkcją moczu a pojemnością pęcherza.
Jak pomóc
Przede wszystkim nie wolno bagatelizować problemu, ale też nie powinniśmy wzbudzać w osobie chorej poczucia wstydu. Ta przypadłość, choroba, może mieć ogromny wpływ na psychikę, na funkcjonowanie w społeczeństwie, otwartość młodego człowieka i całe jego przyszłe życie.
Z problemem moczenia nocnego, należy zgłosić się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu, oglądnięcia dzienniczka mikcji - ilość płynów i ich rodzaj spożyty w ciągu dnia, a także ilość wyróżnień - a także kalendarzu moczenia, zostaną dobrane odpowiednie leki i sposoby leczenia. Nastawić się jednak należy na dłuższy czas trwania leczenia.
Moczenie nocne można eliminować za pomocą alarmu wybudzeniowego - zaczyna działać w momencie poczucia wilgoci, jednak nie na każdego chorego podziała. Lub Desmopresyny - lek zalecany przez Stowarzyszenie Children's International Continental Ścięty. Ma on na celu zmniejszenie ilości moczu w pęcherzu. Ważne są także wsparcie rodziny, zmiana stylu życia i treningi.
Gdzie szukać pomocy
Poza lekarzami, warto wejść na stronę www.suchyporanek.pl gdzie możemy znaleźć pomocne informacje j wskazówki, listę lekarzy, a także dzienniczek mikcji do pobrania. Dla dzieci warto ściągnąć aplikacje mobilną na telefon, jest nią dzienniczek moczenia w formie gry.

Pamiętajmy, moczenie nocne u starszych dzieci to nie powód do wstydu i wyśmiewania, to choroba, którą należy leczyć, a choremu okazać wsparcie.


3 komentarze:

 1. Dobrze wiedzieć, gdyby takie coś nas spotkało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Cieszę się, że mogłam pomoc ;) a prawdę mówiąc to ja też o tym nie wiedziałam...

   Usuń
 2. Niestety moczenie nocne to problem bardzo globalny. Dotyka ono wielu osób nie tylko w wieku dziecięcym. Warto wiedzieć jak sobie z tym problemmem radzić dlatego właśnie zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie suchyporanek.pl. Jeśli pojawiłyby się jakies pytania również chętnie na nie odpowiem.
  Pozdrawiam
  Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza pod tym postem i Twój czas jaki poświęciłeś aby nakreślić tych kilka słów :)

Copyright © 2016 www.ciepelkowo.pl | blog
| Magda M. Ciepełkowo