czwartek, 12 listopada 2015

"Sokół" - oby fikcja nigdy nie okazała się prawdą

Książka, którą dziś Wam przedstawię, jest jak najbardziej na czasie. Porusza aktualne problemy współczesnego świata, mam jednak nadzieję, że to o czym pisze autor, pozostanie jedynie literacką fikcją i nigdy nie znajdzie swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Kontrwywiad Wojskowy w Polsce, trafia na ślad grupy terrorystycznej, planującej w Polsce zamach, w wyniku którego miałoby zginąć wiele osób. Terroryści zostają namierzeni, a sytuacja sprawia wrażenie opanowanej. Niestety podczas konwoju zdarza się tragedia. Znikają terroryści i sprzęt, a konwojenci giną. Ocalała tylko Ewa, która od tej chwili stała się głównym celem poszukiwań kontrwywiadu i terrorystów. Wspólnie z pułkownikiem Karolem Siennickim, służącym kiedyś w Afganistanie, próbują złapać "Sokoła" - podwójnego agenta, szkolonego przez PRL-owskie służby, którego obwiniają o organizację zamachu. Czy im się uda? Czy ocalą setki istnień?
Zdjęcie z www.google.pl

"Sokół" autorstwa Dominika W. Rettingera, wydany nakładem Wydawnictwa Otwartego, wyzwolił we mnie różne odczucia, podczas całej czytelniczej przygody. 
Szczerze powiem, że zaczęło się od zniechęcenia. Lubię tego typu literaturę, a jednak w tym przypadku ciężko było się skupić. Cała opowieść ma jeden wątek główny, natomiast bohaterów i postaci jest wiele. Zrozumieć kto jest kim, kto z kim ma jakie powiązania, bywało trudne ;)
Gdy w końcu się to udało, przyszedł czas na uczucie przerażenia. Czytając opisy szkoleń, które wydają się autentyczne (w książce fikcja przeplata się z prawdziwymi zdarzeniami), wczytując się w okrucieństwo terrorystów i służb, nie sposób być spokojnym. Człowiek wyobraża sobie te sytuacje, zastanawia się co by było w chwili, w której literacka opowieść zamienia się w realne wydarzenia. Ja momentami miałam koszmary. 
Na samym końcu przychodzi ogromna ciekawość. Jak się skończy cała historia, czy uda się uratować wszystkich ludzi. Czy miłość zwycięży. Kto stoi za tym całym szczegółowym i okrutnym planem ataku i czy pozostanie bezkarny?

"Sokół" to godna polecenia powieść sensacyjna. Każdy znajdzie w niej coś, co go zainteresuje. Każdy odnajdzie w niej jakiegoś ulubionego bohatera, któremu będzie szczególnie kibicował. Żeby nie mieć przyjemności z przeczytania jej, musielibyśmy naprawdę nie lubić tego typu literatury. 
Ja polecam ją każdemu! Może niekoniecznie do czytania w późne, jesienne wieczory, ale naprawdę warto!

Dziękuję Wydawnictwu Otwartemu za udostępnienie egzemplarza.

1 komentarz:

Drogi czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza pod tym postem i Twój czas jaki poświęciłeś aby nakreślić tych kilka słów :)

Copyright © 2016 www.ciepelkowo.pl | blog
| Magda M. Ciepełkowo