czwartek, 23 kwietnia 2015

"Sekretne życie pszczół" - recenzja

Miód. Z czym się kojarzy?? Ze słodyczą, wiosną, z zapachami. Z ogromem pracy, współpracą, współzależnością. I z pszczołami.
Pszczoły. Mnie osobiście kojarzą się źle. Nie lubię, boję się ich. Ale pszczoły to wielka rodzina. To bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. To owady, które w swoim ulu, w swojej grupie, mają ustaloną hierarchię. Uczą życia, spokoju, miłości...

"Sekretne życie pszczół" to kolejna książka Sue Monk Kidd, autorki bestselerowych "Czarnych Skrzydeł" - ich recenzja TU zapraszam, wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego.
To historia małej, kilkunastoletniej Lily Owens, która boryka się z wyrzutami sumienia po śmierci matki (zginęła gdy 4-letniej Lily przypadkiem wypalił podnoszony z ziemi pistolet), brakiem rodzinnego ciepła i zainteresowania ze strony ojca z którym mieszka - T.Rey to agresywny i wybuchowy właściciel brzoskwiniowego sadu, były wojskowy. Dziewczynka musi pracować, nie może się uczyć i czytać książek, a za karę musi klęczeć na ziarnach kaszy, które ranią jej wrażliwą, dziecięcą skórę. Jej opiekunką jest czarnoskóra Rosaleen. Pewnego dnia obie wybierają się do miasta, gdzie Rosaleen będzie chciała zarejestrować się w spisie wyborców. Po drodze wpadają w kłopoty, w wyniku których murzynka trafia do więzienia. Tam zostaje dotkliwie pobita.
Lily w tajemnicy przed ojcem, zabiera kilka pamiątek po swojej matce. Jedną z nich jest obrazek czarnoskórej Maryi, z nazwą miejscowości Tiburon na odwrocie. Dziewczynka postanawia udać się tam, gdzie może odnaleźć szczęście, a być może też rodzinę swojej matki. Wcześniej jednak wykrada swoją nianię z więziennego szpitala.
W Tiburonie obie znajdują schronienie u trzech czarnoskórych pszczelarek. Z czasem okazuje się, że znały one matkę Lily. W różowym domu panna Owens i Rosaleen odnajdują szczęście, spokój i zrozumienie. Dziewczynka zyskuje nową rodzinę, akceptację społeczności i przyjaźń. Być może odnalazła również miłość swojego życia...
"Sekretne życie pszczół" to niezwykle wzruszająca, dająca do myślenia, powieść o życiu, kobiecej przyjaźni i trudnym życiu czarnoskórych osób. Muszą oni nieustannie walczyć z przejawami rasizmu, wrogością. Walczą o równe traktowanie ludzi bez względu na kolor skóry i nie poddają się mimo przeciwności.
Polecam serdecznie, a Wydawnictwu Literackiemu dziękuję za egzemplarz, z cudownie pachnącą, naturalną, woskową świecą :)

4 komentarze:

 1. Zapowiada sie wspaniale. Szkoda ze tak trudno tu kupic polskie ksiazki. Nawet te dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj też nad tym ubolewam... Ale z drugiej strony cieszę się, że mam możliwość zakupu e-booka ;) Polecam w takich sytuacjach ;)

   Usuń
 2. Byłam pewna że to cos dla dzieci, ale jestem pozytywnie rozczarowana, bo szukam własnie czegoś w podobnym stylu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, chociaż jakby przeczytać dziecku starszemu, to powinno coś zrozumieć, a przynajmniej mieć ciekawy temat do pytania ;)

   Usuń

Drogi czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza pod tym postem i Twój czas jaki poświęciłeś aby nakreślić tych kilka słów :)

Copyright © 2016 www.ciepelkowo.pl | blog
| Magda M. Ciepełkowo