poniedziałek, 30 marca 2015

Kilka chwil, które zmieniają życie... Recenzja

Chwila, która zmienia całe życie. Jeden moment, krótkie zaniedbanie, które ma wpływ na otoczenie. Najpierw cierpi jednostka, później cierpią wszyscy. I wtedy zaczynają się pytania "Co by było gdyby", zaczynają się oskarżenia, poszukiwania winnego, a tak naprawdę winni są wszyscy. Wszyscy, którzy wcześniej udawali, że nie ma problemu, że nie widzą tego co się dzieje...


"Dziewiętnaście minut" Jodi Picoult, to historia o tym, jak kilka minut może zmienić czyjeś życie. To historia o tym, jak przykre potrafią być dzieci i młodzież, jak my dorośli udajemy, że nie widzimy problemu, jak unikamy odpowiedzialności. To historia o tym, jak przeszłość i to, czego kiedyś doświadczyliśmy, ma wpływ na dorosłe życie.
Peter i Josie byli przyjaciółmi. Chodzili do jednej szkoły. Peter był szczupłym, niczym nie wyróżniającym się chłopcem w okularach. Nie był błyskotliwy, nie odnosił sukcesów sportowych, żył w cieniu swojego super brata. Od zawsze był obiektem kpin i szykan tzw. szkolnej elity. Dopóki Josie była jego przyjaciółką i obrończynią, chłopak trzymał się dzielnie. Pewnego dnia Josie zaczyna spotykać się z Matthew - elitą, super sportowcem, jednym z oprawców Petera. Dzięki niemu sama dołącza do elity, zrywając kontakty z przyjacielem.
Kilka miesięcy później, kilka poniżeń więcej, nadchodzi dzień, w którym 19 minut zmienia życie wszystkich - Petera, Josie, szkoły, przyjaciół i przypadkowych uczniów. W ciągu 19 minut ginie 10 osób, kilkanaście innych jest rannych. Zginęły plany i marzenia. Co takiego się stało? Czy Peter działał sam? Dlaczego Josie żyje?
Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam do przeczytania tej pozycji, która ukazała się w Wydawnictwie Prószyński i S-ka.
W dobie szału na Grey'a i tym podobne historie, "Dziewiętnaście minut" to coś innego. Coś co każe nam myśleć, zastanowić się nad sobą, nad własnymi dziećmi i otoczeniem. Przecież i nas to może dotknąć - co wtedy? Czy rozpoznamy zagrożenie? Czy zechcemy zapobiec nieszczęściu? Czy pomożemy osobie szykanowanej? Znajdziemy w sobie tyle odwagi? Zastanówmy się nad tym.
Książka rewelacyjna - polecam!

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Ja dopiero drugą czytałam, ta pierwsza nawet ok, chociaż ciężko mi z nią szło ;)

   Usuń
 2. Czytałam już trzy jej książki (a raczej dopiero), a tę mam w planach. Liczę, że mi się uda po nią sięgnąć.

  Zapraszam do mnie na www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero drugą, przyznam od razu, że wcześniejsza jakoś mi nie podeszła ;)

   Usuń

Drogi czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza pod tym postem i Twój czas jaki poświęciłeś aby nakreślić tych kilka słów :)

Copyright © 2016 www.ciepelkowo.pl | blog
| Magda M. Ciepełkowo