piątek, 3 października 2014

Stary człowiek też może być... chamem!

Córa w przedszkolu, więc postanowiłam udać się na zakupy. Wchodzę do dużego marketu, a tam przed wejściem na hale korek. Na środku stoi stara kobiecina, koszyk i dziadek z laską. Wyglądali na zagubionych, każdy ich jakoś omijał powoli, ja również. Pech chciał, że gdy ich mijałam mężczyzna postanowił ruszyć i trafił mnie w ramię. Cóż, zdarza się, więc idę dalej i nagle czuję na ręce ból laski, a pod nogami przeszkodę. Dobrze, że miałam wózek, bo bym się przewróciła - dziadek podłożył mi haka!!
Spojrzałam na niego i widzę pełną nienawiści gębę - serio, inaczej nazwać nie chcę i nie mogę. Pytam grzecznie czemu mnie kopie i chce mnie przewrócić, a on syczy "Patrz jak leziesz ..." w miejscu kropek jakoś mnie wyzwał, ale nie pamiętam jak... Staram się spokojnie powiedzieć, że ja go nie ruszyłam, to on stał na środku i wlazł na mnie. Chciałam być miła przez wzgląd na wychowanie jakie wyniosłam z domu, szacunek do starszych i pamięć moich nieżyjących dziadków - dziadzia fizycznie, bardzo go przypominał. Jednak moi dziadkowie szanowali człowieka, mieli dobre wychowanie, wspaniałe maniery, nie to co tamten...
Już miałam odejść, kiedy facet mnie minął i głośno powiedział "Jak ci zaraz tym kijem przypierdolę to zobaczysz" - na sklepie cisza... Ja zaniemówiłam... Odzyskałam mowę i zdołałam wydusić coś w stylu, że jak mu nie wstyd, taki stary człowiek a taki przykład daje! Ruszyłam, bo już się zbierał do uderzenia...

Cham! Cham i prostak! Rozumiem starość, rozumiem demencję, rozumiem chorobę. Ale nie rozumiem chamstwa i skur****. Chamem się urodzisz i chamem umrzesz - taka jest prawda, założę się, że taki był całe życie. Później się nagadają tacy leciwi ludzie, jaka to młodzież niewychowana, jak to miejsca nie ustąpią, jak to się odzywają. Nie bronię nikogo, ale jacy mają być jak mają taki wzór do naśladowania?? Taki przykład??

Chcesz być szanowany?? Szanuj innych!! Jeszcze wytrzymałam gdy od kure* mnie babcia w osiedlowym sklepie zwyzywała, gdy przeprosiłam ją bo chciałam przejść, a akurat przeszkodziłam w kościelnych plotach z koleżankami... Wydarłam się o przykładzie, o słowach w ustach starszej, Bogobojnej Pani. Ale tego już nie zdzierżę.

Starość starością. Zdarzają się cudowne babcie i dziadziusiowie. Ale coraz więcej jest roszczeniowych chamów. Sorry taka prawda, taki mamy klimat. Nie szanujesz - nie wymagaj szacunku. Ja od dziś zmieniam swoje nastawienie. Koniec z ciucianiem, jak mnie jeszcze raz ktoś tak potraktuje, to puszczę wiązankę, a swój "pierd**** kijek" będzie zbierał z drugie końca marketu!

A i co ważne - mężczyzna to gatunek wymarły. Powinni ich zamknąć w klatce, izolować, zachować dla potomnych - sorry brat, sorry tato. Teraz nie ma facetów, teraz są bezjaj**, cipto** Stało dwóch młodych, żaden się nie odezwał, żaden nie otworzył ust by powiedzieć jak się zwraca do kobiety, żaden nie bronił przed uderzeniem - żal i tyle. Kobiety muszą być i facetem i babą, skoro panowie zniewieścieli i mężczyznami nazywają się ze względu na historię gatunku...

Za przekleństwa - użyte zresztą przez agresora, a także moje, przepraszać nie mam zamiaru, podobnie jak za ostry ton. To blog dla dorosłych, nie dzieci, a ja mam dość ludzkiej głupoty i chamstwa. Zwłaszcza tych, którzy powinni być dla nas przykładem!

7 komentarzy:

 1. Nie wiedziała bym, co robić. Spotkałam się z babcią, wciskającą się w kolejkę u ginekologa przed ciężarnymi (ależ ona szybko biegała :D), spotkałam, z żądaniami przywilejów, z opowiadaniem życiorysów, kart zdrowia, ale z taką sytuacją nigdy.

  Wiem, że nie potrafiła bym wybrnąć sensownie z sytuacji. Bo od małego wpajano mi szacunek do osób starszych i tak mi zostało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj z takimi sytuacjami i ja się spodziewałam. W tej ostatniej, którą opisałam, to i ja nie wiedziałam co zrobić i zareagowałam tak spokojnie, właśnie przez ten szacunek wpajany mi w domu do starszych...

   Usuń
 2. czym skorupka za mlodu nasiaknie tym na starosc traci - i nie ma co tu szukac usprawieliwien w ostaci, chroby, demencji itd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda. Chociaż ja próbowałam to tłumaczyć, bo bywa różnie, ale rację masz.

   Usuń
 3. z tego się chyba nie wyrasta z wiekiem

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza pod tym postem i Twój czas jaki poświęciłeś aby nakreślić tych kilka słów :)

Copyright © 2016 www.ciepelkowo.pl | blog
| Magda M. Ciepełkowo