wtorek, 1 lipca 2014

Wtorek z Książką vol.19

Za oknem szaro, buro, jesiennie, ale ja mam dla Was kilka książek, które rozjaśnią te ciemne dni :) Książek idealnych na nudę, na smutek, idealnych na wieczór, gdy dziecko zaśnie, a nam rodzicom zamarzy się rozwiązanie zagadek kryminalnych, oderwanie od codzienności ;)

Na początku czas na letni kryminał dla dorosłych :) To już kolejny, który polecam w tak krótkim czasie, to kolejny który mnie zachwycił i kolejny, którego przeczytanie zajęło mi jeden wieczór.
"Laura" to pierwsza część trylogii rozgrywającej się w małym miasteczku Palokaski. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie młoda, piękna dziewczyna. Ta sprawa ma wiele niewiadomych i podobna jest do zaginięcia innej nastolatki, które miało miejsce kilkanaście lat wcześniej. Czy Laurę uda się odnaleźć żywą?? Jaką rolę odgrywa w jej poszukiwaniach Miia - była policjantka, aktualnie rozpoczynająca pracę w miejscowym liceum?? Kim jest Antti?? Czy Tiina Ojantaus coś ukrywa?? Liczę, że znajdę odpowiedzi na te i wiele innych pytań w kolejnych częściach kryminału.
Kryminał z miasteczka Palokaski 1, porównywany jest do historii miasteczka Twin Peaks. Nie znam tego drugiego - słyszałam, ale nie czytałam i nie widziałam. Nie mam więc jak porównać tych dwóch historii, ale zapewniam - "Laura" jest fantastyczną powieścią psychologiczną. Wartka akcja, rewelacyjna narracja, krótkie rozdziały zakończone w taki sposób, że nie możemy doczekać się kolejnych wydarzeń.
Autorem "Laury" jest J.K. Johansson. Powinnam napisać są, ponieważ J.K. Johansson to zespół najlepszych fińskich pisarzy i scenarzystów, którzy chcą pozostać anonimowi. Książka będzie miała swoją premierę w Polsce 3 lipca, wydana jest przez Wydawnictwo Literackie i jestem pewna, że będzie hitem. Ja w każdym razie od momentu przeczytania "Wykolejnonego" - recenzja TU i za sprawą Wydawnictwa Literackiego, stałam się wielką fanką skandynawskich powieści kryminalnych i z niecierpliwością oczekują kolejnych części trylogii :)
Wydawnictwo Literackie dziękuję za egzemplarz - jeszcze ciepły i przepięknie pachnący książką :) Uwielbiam ten zapach!

Teraz czas na naszych malutkich czytelników :) A propozycje dla nich przedstawiam dzięki Wydawnictwu Zysk i s-ka, które wsparło nasz cykl czytelniczy :)
Pamiętacie Pana który spadł ze stołka?? Oczywiście Pana Pierdziołka :) U nas jego przygody do hit. Podobnie trzecia część przygód "Sny i tobołki Pana Pierdziołki" w której znajdziemy powtarzanki i śpiewanki.
Wspólnie z dziećmi odczytajmy "Chodź do mamy szybko, szybko" zaśpiewajmy piosenkę o pieskach, które chciały przejść przez rzeczkę, o małej żabce co nie słuchała mamy, albo o misiach i hałasie jaki zrobiły ;)
Są też wierszyki, które nie bardzo w moim odczuciu pasują dla małych uszu, nie chciałabym żeby moja córa zbyt szybko zaczęła używać słowa "d**a" itp, aczkolwiek mnie, starą babę wierszyki te bawiły do łez :) Tak więc dla dorosłych znajdzie się tu też kilka ciekawych historyjek wywołujących uśmiech na twarzy :)
Trzecia część przygód Pana Pierdziołki, to znowu fantastyczne wydanie. Czytelna czcionka, świetne ilustracje w wykonaniu Kasi Cerazy i masa wierszyków, rymowanek, piosenek. Czegóż chcieć więcej :) Polecam gorąco!

"Kocham Ciebie, Mamo" Tadeusza Kubiaka, to zbiór wierszy dla mamy i o mamach.
Piękne ilustracje Marcina Laszczaka, piękne słowa i na prawdę dużo emocji. Do poczytania dla małych i dużych, do uświadomienia sobie i dzieciom jak ważną osobą jest mama, do wykorzystania - wyrecytować mamie taki wierszyk - prezent doskonały :) Czego dotyczą wiersze?? Wszystkiego... Życia z mamą, wszystkich pór roku i wspólnych sekretów, bezpieczeństwa i ostoi w maminych ramionach, gdy smutno i łza na czubku nosa wisi... Życzenia na imieniny, na dzień mamy i... tak po prostu, żeby pokazać jak bardzo jest ważna. Piękne!
Moją ostatnią propozycją dla najmłodszych, są niewielkie książeczki autorstwa Tadeusza Kubiaka. "Koszyczek Ludwiczka" to bardzo kolorowy i energetyczny zbiór krótkich rymowanek.
Rymowanka o Koziołku, ptaszkach, jeżu czy Małgosi, to tylko garstka tego, co znajdziemy w środku. Duża czcionka, treść łatwa do zapamiętania, kolorowe, piękne ilustracje i twarde karty. Przepiękne wydanie :)  

"Kim będą?" z ilustracjami Elżbiety Kidackiej, to książeczka w której znajdziemy króciutkie rymowanki, nawiązujące do dziecięcych zabaw i marzeń i ich odpowiedników w dorosłym życiu.
Kasia ucząca kotka, w przyszłości będzie poważną Panią nauczycielką. Martusia uwielbiająca rysować, zostanie panią architekt.
W środku znajdziemy małą niespodziankę - "A ty kim będziesz?" - to 2 laleczki do wycięcia i propozycje ubranek. Rodzic wycina, a maluch ubiera i koloruje wg własnych upodobań lub wzoru - jak woli :)  

"Ołowiany dobosz" do którego ilustracje wykonała Agata Krzyżanowska, to krótka, rymowana historyjka o żołnierzykach. Przy okazji podczas jej czytania dziecko poznaje cyfry w zakresie 10 i uczy się liczyć :)

Wszystkie te książeczki są przepięknie wykonane, wydrukowane na grubym, kredowym papierze. Zachęcam do lektury, dzieciaczkom warto czytać, na prawdę :)
A Wydawnictwu Zysk i s-ka dziękuję za wsparcie wtorkowego cyklu czytelniczego :)

2 komentarze:

  1. Sny i tobołki to trzecia część pana Pierdziołki ;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję!! Coś mi się tytuł właśnie nie zgadzał :P

      Usuń

Drogi czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza pod tym postem i Twój czas jaki poświęciłeś aby nakreślić tych kilka słów :)

Copyright © 2016 www.ciepelkowo.pl | blog
| Magda M. Ciepełkowo